• EST
  • EST
  • Eng

Filtreeri

Riigi teaduspreemia laureaadid – millega nad tegelevad?

Preemia geo- ja bioteaduste alal

Akadeemik Ülo Niinemets (snd 1970) on Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi professor ning preemia pälvib ta tööde tsükli “Taimede fotosünteesi kohanemise ja kohastumise mehhanismid: lehestikugradientidest globaalsete mustriteni” eest.

Kõik Maal elavad organismid sõltuvad taimede fotosünteesist, see on elu alustala. Ülo Niinemets küsib, millised taimede struktuursed ja füsioloogilised omadused määravad fotosünteesi kiiruse. Tegelikult küsib ta selle kaudu, kuidas globaalsed kliimamuutused mõjutavad Maa taimestiku võimekust tagada meile puhas õhk ja piisav toit. Lisaks pakub ta sisendit uue põlvkonna kliimamudelite väljatöötamiseks, mis suudavad prognoosida taimestiku produktsiooni ja biosfääri protsesse, aga ka anda vihjeid, kuidas tõsta taimede saagikust.

Varem on Ülo Niinemets pälvinud järgmised preemiad:

• 2000 Eesti Vabariigi teaduspreemia (koos Olevi Kulliga) geo- ja bioteaduste valdkonnas „Fotosünteesi kohanemine lehestikus“
  • 2006 Eesti Vabariigi teaduspreemia keemia ja molekulaarbioloogia valdkonnas „Lenduvate orgaaniliste ühendite emissiooni füsioloogia“
  • 2012 Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärk

Allikas: Novaator

Põllumajanduspoliitika ei suuda pidurdada elurikkuse hüvede kadu

Uuringust, kus oslesid tippkeskuse teadlased Tsipe Aavik ja Jaan Liira Tartu Ülikoolist, loe lähemalt siit

Leila Pazouki filosoofiadoktori väitekirja kaitsmine

Leila Pazouki filosoofiadoktori väitekirja kaitsmine 17. jaanuaril 2017 kell 13.15 tuleb ruumis Kreutzwaldi 5-2A1 kaitsmisele põllumajanduse õppekava doktorandi Leila Pazouki (CV) väitekiri “ Emission, gene regulation and function of terpenoids in tomato (Solanum lycopersicum) and yarrow (Achillea millefolium). Terpenoidide emissooni füsioloogilised ja molekulaarsed kontrollmehhanismid tomati (Solanum lycopersicum) ja h. raudrohu (Achillea millefolium) näidetel“ filosoofiadoktori kraadi taotlemiseks põllumajanduse erialal. Doktoritöö juhendajad on professor Ülo Niinemets Oponent: Prof. Dr. Jörg-Peter Schnitzler, (German Research Center for Environmental Health)

Dissertatsiooniga saab tutvuda EMÜ ja TÜ raamatukogus.

Samuti EMÜ raamatukogu digitaalarhiivi DSpace vahendusel